ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ

Eylül 22, 2018 ., anne, baba, çocuk

Hepimiz zorlukların üstesinden gelmeyi öğrenmemiz gerektiği  doğrudur, ancak başarıya ulaştığımızdazorluklarla başa çıkmayı daha da iyi öğreniyoruz, bu da bizi daha fazla motive ediyor ancak  ebeveynler olarak çocuklarımızı çok fazla koruduğumuzdan, kendileri için bir şeyleri her şeyi  biz ebeveyinler olarak  hallettiğimizden ;kendilerine olan güven duygularında biraz sarsıntı yaşayabiliyoruz. Bu, bir ebeveyn için endişe verici bir durumdur,– ‘’bu bizim işimiz!’’ – cümlesi altında tüm ebeveynler çocuklarını korumak istiyorlar fakat farkına varmadan  aynı zamanda özgüven, beceriklilik ve çakranın gelişimine de meydan okuyorlar.

Ebeveyinlerin çocuklarını korumak doğal bir  arzudur ve her şeyin yolunda gitmesini sağlamakta ama bu duygular bazen  bizi aşırı koruyucu hale getirdiğini unutmayalım . Çocukların kendilerini ve hayatlarını yönetme konusunda daha fazla pratik yapmaları ve hedeflerine ulaşmak için engellerin üstesinden gelmeleri,  daha fazla güven ve yetkinlik kazandırır. Çocuklarda özgüveni etkileyen en temel sebeplerden bir tanesi sevgi eksikliğidir.  Özellikle yeterince sevildiğini hissetmeyen, huzurlu bir aile ortamında yetişmeyen çocuklarda özgüven eksikliği sıkça görülmektedir. Kardeşleri ve arkadaşlarıyla sürekli kıyaslanan, kendileri ile alay edilen çocuklarda da özgüven eksikliği oluşur.  Annenin aşırı koruyucu tavrı, baskısı, aşırı titiz tutumları çocuğun kendine güveninde eksikliğe sebep olur .

Özgüven eksikliği  çocuklarda sıkça rastlanan problemlerden bir tanesidir.  Özgüven eksikliği olan çocuklar, kendilerini değersiz bulurlar, yeterince sevilmediklerini düşünürler ve herkesten uzak dururlar. Bu yüzden arkadaşlık kurmada zorlanırlar. Dışarıdan bakıldıklarında uslu görünürler. Uyumludurlar ve sorun çıkarmazlar. Fakat bunun sebebi kendilerine güven duymayıp, bulundukları ortamlarda ses çıkaramayışlarından dolayıdır.  Arkadaşları arasında yeterince kendini ifade edemeyen, sosyal ortamlarda çekingen tavırlar sergileyen, oyunlara katılamayan çocuklardır .Sınıf ortamında aktif değillerdir. Bir konuyu çok iyi bilseler de, kendilerine güven duymamaları sebebiyle bildiklerini tam olarak ifade edemezler. Bu da derslerinde yeterince başarılı olamamalarına yol açar.

Başarısızlığın çocuklar için iyi olduğu ve esnekliği geliştirdiği ortak bir fikir haline gelmiştir . Ancak çocuklar sürekli başarısız olduğunda ve denemeye devam edecek desteğe sahip olmadıklarında  başarısızlık, güven eksikliği , vazgeçme ve daha fazla başarısızlık döngüsü oluşturur .

PEKİ BİZ NELER YAPABİLİRİZ ?

YARDIM ETME DUYGUSUNUN GELİŞMESİNİ SAĞLAYIN

Size yardım etmesini sağlayarak başlayabilirsiniz ,sadece ev işlerinde değil işiniz ile ilgili veya dışarda ki sosyal hayatınızla ilgili konularda yardım isteyin veya fikirlerini sorun ve ciddiye alın ,giymedikleri kıyafetleri paylaşmasına izin verin çocuğunuza dışarda ki insanlara yardım etmek için görevler verin zamanla çocuk kendini daha iyi hissedecek ve her yardımda bulunduğunda kendine olan güveni gelişecektir.

ÖZEL İLGİ ALANLARINA TEŞVİK

Çocuğunuzu çok çeşitli aktivitelere maruz bırakmaya çalışın ve gerçekten sevdiği bir şeyi bulduğunda onu teşvik edin. Tutkusu olan çocuklar – ister futbol olsun, isterse de yemek pişirmek olsun fark etmez siz çocuğunuzu teşvik ederseniz çocuğunuz kendinden gurur duyar ve hayatlarının diğer alanlarında başarılı olma olasılığı daha yüksektir hale gelir. İlginç hobiler, okulda zor zamanlar geçiren çocuklar için yararlı olabilir. 

ONA KARAR VERME HAKKI VERİN
İnsan verdiği kararların ürünü olan bir hayat yaşar. Mutluluklarımız da mutsuzluklarımız da bizim tercihimizdir bir anlamda… Diyebiliriz ki; kişiliğin, gelişmişliğinin en önemli göstergelerinden biri karar verme becerisi ve kalitesidir. O halde, bir çocuğa kazandırılacak en kritik becerilerden biri “karar verme” becerisidir.Çocuğunuz genç yaşlardan itibaren seçim yapma şansına sahip olursa , ilerleyen yaşlarda kendi yargısına güvenir.  Çok fazla kontrol sahibi olmak bunaltıcı olabilir; Çocuğunuza seçim için iki veya üç seçenek vermek ve kararı kendisine bırakmak demokratik aile tutumunun en temel şartlarındandır. Unutmayın insanı insan yapan seçimlerdir bırakın çocuğunuz kendi insanlığını kendi keşfetsin .

KONTROLÜ DURDURUN VE ANTRENÖRLÜĞE BAŞLAYIN .

Antrenörler çocukların yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olur.Anne baba  olarak mesleğiniz çocuğunuzu desteklemek, böylece hem kendinizi  geliştirebilir hem de çocuğunuzu . Onun için onun yapabilecekleri şeyleri yapmak , onu yetenekli olma fırsatından mahrum eder.Ama çocuğumuzu desteklemek ve sadece yardımcı olmak   çocuğunuza nasıl özgüven kazandırdığını öğretir. Bu, anne baba olarak kendi kaygılarımızı kontrol etme gerektiği anlamına geliyor .

ÖĞRENMESİ İÇİN YAPI TAŞLARI OLARAK HATALARI ELE ALIN

Hatalardan öğrenme güven oluşturur.Ancak bu sadece anne baba olarak, hataları öğrenmesi  için bir fırsat  verdiğinizde olur.Her seferinde dağınıklıklarına izin verin ve sonra bir daha ki sefere daha iyi nasıl yaklaşabileceğini anlamasına yardımcı olun. Çocukların başarısızlıktan korkmamalarını öğretmek için yanlışlarını görmeleri ve yaşamaları gerekiyor.

ÇOCUKLARDAN ENDİŞE DUYDUĞUNUZU ÇOCUKLARA  SÖYLEMEYİN

Çocuğum duymuyor bizim konuştuklarımızı veya hissetmiyor diye düşünebilirsiniz !Yanlış! aksine çocuk her şeyi hissediyor sizin ondan hangi konuda şüphelendiğinizi bile bu yüzden kendi düşüncelerinizi saklayın ve   anne baba olarak sunu unutmayın güveninizi  ifade etmek çocuğunuzun  özgüvenini artırır.

SIKINTILARLA UĞRAŞTIKLARINDA ONLARI ÖVÜN

Hayat adil değil. Zor ve her çocuğun bunu bir noktada öğrenmesi gerekecek.

Sıkıntılarla karşılaştıklarında  anne  babaların  bu zorlukların ne kadar dayanıklı olduğuna dair dirençlerinin artacağını işaret etmeleri gerekiyor.Çocuğunuza, başarıya giden her yolun aksiliklerle dolu olduğunu hatırlatması önemlidir.

MÜKEMMELLİĞİN HEDEF OLMADIĞINI UNUTMAYIN.

Sürekli müdahale çocuğun güvenini zayıflatır ve kendisinin öğrenmesini engeller. Müdahale etmek yerine her durumda çocuğunuzun yanında olduğunu çocuğunuza hissettirin .

YÖNETİLEBİLİR  ZORLUKLARLA  BAŞA ÇIKARAK GÜVEN KAZANMASINA YARDIMCI OLUN.

Bir şeyin nasıl yapıldığını gösterirsin ya da bir strateji önerirsin seçimi ona bırakırsın .Bu yardım, yeni bir şey denediğinde başarılı olmasına yardımcı olur ve yardımlarınızla elde ettiği küçük başarılar, kendisine yeni şeyleri deneme güveni kazandırır.

TEŞVİK ET, TEŞVİK ET, TEŞVİK ET.

Kendini özendirmeyi öğretin.

Bütün insanlar cesaret ister. Çocuğunuzu cesaretlendirmek sadece onu daha olumlu ve motive hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda ona hayatının geri kalanı için kendini teşvik etmesine yardımcı olacak bir iç ses de verir . Çocuğunuz zorlandığı  zaman tekrar denemesini sağlayın .

DEĞERLENDİRMEK YERİNE,EMPATİ YAPMAK

Övgü çocuğunuzun eyleminin sonucunu değerlendirir: “İyi iş!” Çocuğun ne yaptığını ya da niçin iyi olduğunu düşündüğünün neyle ilgili olduğunu ve çocuğa onu değerlendirmek kendisine güvenmesini öğretir. Kendini değerlendirmek için ona güç vererek çocuğunuzun daha iyi özgüvene sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

ÇABAYA ODAKLAN, SONUÇ DEĞİL.

“ Görüyorum ki bu konuda çok çalıştın .”

“ Bunu nasıl yapmayı öğrendin ?! “ Sıkı çalışma ya da azim gibi kontrol ettiği belirli şeyler hakkında olumlu geri bildirim verin. Önemli olan asla ürün değildir. Amacınız onu denemek, uygulamak, geliştirmek ve sıkı çalıştığı zaman hedeflerine ulaşabileceğini öğretmek olmalı.

POZİTİF MODEL

Neyi modelliyorsanız, çocuğunuz onu öğrenecek. Olumlu bir konuşma, çoğunuzun otomatik olarak yaptığı kendi kendini küçümseyen yorumlardan farklı olarak, zor görevlerde ustalaşma yeteneğini  geliştirir.Başkalarının sizinle sürekli negatif konuşmasına izin verir misiniz ? Vermezsiniz değil mi işte siz de çocuğunuza sizin istemediğiniz şeyleri yapmayın negatif cümlelerle negatif düşüncelerle çocuğunuza yaklaşımda bulunmayın .

PSK.TUGBA MASALCI