Çocuğumun Özgüvenini Nasıl geliştiririm?

Nisan 19, 2017 anne, baba, çocuk

 

Her anne-baba çocuğunun kendini ifade edebilmesini, hakkını savunabilmesini, kendine özgü bir kişiliğinin olmasını ister.Çocukta duygusal ve sosyal olgunluğun gelişmiş olması, kendisinin ve başkalarının sınırlarını bilmesi, iletişim becerilerinin yeterli olması, uyum becerisinin yüksek olması, eleştirilere açık oması için özgüven çok önemlidir. Fakat birçok anne-baba sınırsızlığı özgüven ile karıştırmaktadır. Özgüven gelişimi için siz anne-babalara şu önerilerde bulunabiliriz:

  1. Dokunarak sevgi gösterin.

İlk bebeklik döneminden itibaren temel güven duygusunun oluşturulması için anne ve babalara birçok görevler düşmektedir. Temel ihtiyaçlarının zamanında karşılanması, koşulsuz sevgi ve kabul etme güçlü bir ebeveyn-çocuk ilişkisinin ilk adımlarını oluşturmaktadır. Sevildiğini hisseden ve ihtiyaçları zamanında görülen bir bebek aynı zamanda saygı da gördüğünü anlayacaktır. Sezgilerinin çok güçlü olduğu bu dönemde duygularınızı dokunarak hissettirmek kelimelerden daha güçlü olacaktır.

  1. Kıyaslamayın, özellikle de kardeşleriyle.

Her çocuk birciktir ve bir çocuk diğerine benzemez, bu kardeş bile olsalar geçerli bir kuraldır. Farklılıklara saygı göstermek, karşılaştırma yapmamak, onların kendi yetenekleri ile ilgili doğru bilinçlenmelerini sağlayacaktır.

  1. Kendisini ifade etmesine izin verin.

İletişim kurarken göz teması kurmak, yaşına uygun kelimelerle konuşmak, onun da kendini ifade etmesine izin vermek, duyguların ifadesini önemsemek iletişimi güçlendirecektir.

  1. Tutarlı olun.

Anne-baba tutumlarının tutarlı olması da özgüven konusunda önem taşır. Tutarsız rol model olmak çocuğun kendi yeterliliği ile ilgili olumsuz geribildirimler almasına neden olacaktır. Karşılıklı saygı, ilişkinin temelinde olması gereken bir unsurdur. Onun birey olduğunu kabul etmek, haklarını görmek ve bunları önemsemek ona kendisini değerli olduğunu hissettirecektir.

5.Eşinizle iletişiminize dikkat edin.

Sevgili anne-babalar, aile içi ilişkilerin sağlıklı olduğu ev ortamlarında özgüvenin geliştiğini söyleyebiliriz. Aile içi ilişkilerin yanısıra, ilerleyen yıllarda değişen çevre şartlarının ve içinde bulunduğu sosyal ortamın da çocuğun özgüveninde etkili olduğunu unutmayın.